Strategia zrównoważonego rozwoju
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wytyczne ESRS, o których mowa (ang. European Sustainability Reporting Standards) dotyczą podmiotów zobowiązanych do raportowania przez unijną dyrektywę CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive).
Raport ESG to rodzaj raportu niefiskalnego, w trakcie którego przedsiębiorstwo analizuje swoją działalność, dzieli się wynikami i wyznacza cele. Raport jest narzędziem komunikacji między organizacją, a interesariuszami.
ESG definiuje konkretne obszary i grupy ryzyka, które należy uwzględnić w raporcie niefinansowym. Taki raport wykaże jak przedsiębiorstwo zarządza środowiskowymi czynnikami (Environmental) oddziałującymi na jego funkcjonowanie; wskaże wartości relacji w obszarze społecznej odpowiedzialności (Social) takie jak prawa pracownicze, standardy w łańcuchach dostaw, polityka BHP. Wyżej wskazany raport obejmuje również obszar ładu korporacyjnego m.in. dane o strukturze i wynagrodzeniach zarządu czy polityce wobec lobbingu.
Przestrzeganie wytycznych ESG w przedsiębiorstwach pozwala ograniczyć ryzyka, poprawić reputację i zwiększyć przewagę konkurencyjną na rynku, zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysów wizerunkowych twojego przedsiębiorstwa.
Firmy z wdrożoną strategią zrównoważonego rozwoju często osiągają lepszą wydajność na rynku kapitałowym, zwiększając swoją wartość rynkową w porównaniu z organizacjami o niższym standardzie.
Dzięki naszym Ekspertom właściwie opracujesz ESG w swojej organizacji. Realizacja strategii zrównoważonego rozwoju niesie wiele korzyści przede wszystkim poprawisz wizerunek swojej firmy, zwiększając jej atrakcyjność dla klientów, interesariuszy i inwestorów.
Obowiązek raportowania ESG:
- Raport za rok 2024 w odniesieniu do roku 2023 złożony w roku 2025 dla dużych spółek, które aktualnie tworzą raporty w oparciu o dyrektywy NFRD.
- Raport za rok 2025 w odniesieniu do roku 2024 złożony w roku 2026 dla dużych spółek, które dotychczas nie tworzyły raportów w oparciu o dyrektywy NFRD (zatrudniających ponad 250 osób lub/i posiadających 40 mln euro obrotu lub/i posiadających ogółem 20 mln euro aktywów).
- Raport za rok 2026 w odniesieniu do roku 2025 złożony w roku 2027 obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 10 pracowników)
Oferujemy szeroki zakres usług w zakresie ESG, m.in.:
- Audyt diagnostyczny zgodny z dyrektywą CSRD;
- Tworzenie polityk ESG;
- Tworzenie strategii ESG;
- Przygotowanie raportu niefinansowego;
- Warsztaty/szkolenia ESG
- Stała obsługa/ bieżące wsparcie w zakresie ESG